Muzikál Bídníci


Marián Vojtko

Marián Vojtko

Po absolvování operního zpěvu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě zahájil své muzikálové působení dílem S. Sondheima Little Night Music. Už během studií úspěšně absolvoval konkurz na muzikál Dracula, kde v prvním i druhém uvedení zpíval roli Kněze a Stevena.

Ve slovenském nastudování muzikálu Krysař ztvárnil hlavní roli Krysaře a v nastudování Pomády roli Anděla.

Úspěch na muzikálové scéně mu přinesla alternace titulní role hraběte Monte Crista v muzikálu Monte Cristo. Na letní scéně vystoupil v oratoriu Richarda Pachmana Mistr Jan Hus v titulní roli. V současnosti ho můžete vidět v rolích Caesara a Marca Antonia v Kleopatře pražského Divadla Broadway, po pražském nastudování se chystá na roli kardinála Richelieua ve Třech mušketýrech i na bratislavskou Novou scénu a objevit by se měl i v novém muzikálu Michala Davida Angelika. Jeho nejvýraznějším partem je titulní dvojrole Jekylla a Hydea v muzikálu Jekyll & Hyde Leslie Bricusse a Franka Wildhorna uváděném Hudebním divadlem Karlín. Za tuto dvojroli získal širší nominaci na Divadelní cenu Thálie za rok 2005.

Marián je aktivní také na operní scéně. V roce 2002 nastudoval Salieriho La Passione di Jesu Christu, které bylo uvedeno na Velikonočním hudebním festivalu v Brně, a ve stejném roce zpíval v portugalském Portu v Carmině Buraně Carla Orffa. Spolupracoval se světovou sopranistkou Evou Urbanovou.

Pravidelně hostuje ve Stavovském divadle v Praze v roli Ottavia (W. A. Mozart; Don Giovanni) a je stálým hostem Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě. Do jeho repertoáru patří role Rossiniho Almaviva (Lazebník sevilský), Handlův Xerxes (Xerxes), Janáčkův baron Adolf (Počátek románu), Pucciniho Pang (Turandot) a další, také operetní, tenorové role. Koncertoval v Anglii, Portugalsku, Holandsku či Německu. V roce 2004 absolvoval první sólový koncert v USA a s Dvořákovou Stabat Mater vystoupil v témže roce společně s Gunma Symphony Orchestra v Japonsku.

Na operní scéně ho v současnosti můžete vidět v Kouzelné flétně, v Opeře z Pouti nebo v Olympiádě v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě. Za zaznamenání stojí i hlavní role Víta v opeře Zdeňka Merty La Roulette, režírované Stanislavem Mošou pro Státní operu Praha. V neposlední řadě ztvárňuje hlavní roli Ferdinanda ve stejnojmenné operetě z autorské dílny Šíp-Merta, kterou uvádí divadlo J. K. Tyla v Plzni.